Gabinet Jurgielaniec - gastroskopia, kolonoskopia, chirurg | Gastroskopia
16736
page,page-id-16736,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
 

Gastroskopia

Gastroskopia

Badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy z testem na obecność zakażenia Helicobacter pylori, z pobraniem wycinków do badania mikroskopowego (hist-pat) ze stwierdzonych zmian.

Kiedy należy wykonywać badanie endoskopowe?

Wskazania do wykonania gastroskopii są dosyć szerokie. Badanie powinniśmy przeprowadzić u wszystkich osób po 45 roku życia mających dolegliwości brzuszne oraz u młodszych chorych, u których chcemy zweryfikować rozpoznanie.
Niezależnie od wieku pacjenta badanie powinnyśmy wykonać, gdy występują objawy alarmowe, sugerujące rozwój poważnego schorzenia, w tym choroby nowotworowej:
– utrata masy ciała
– zaburzenia połykania
– gorączka
– niedokrwistość
– fusowate lub krwiste wymioty.

Gastroskopię diagnostyczną wykonujemy najczęściej z następujących wskazań:

– występowanie dyspepsji (bólów brzucha, wzdęcia, zgagi, odbijania )
– podejrzenia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy
– występowanie dysfagii czyli trudności w połykaniu
– podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego
– podejrzenie istnienia uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego
– jako badanie przesiewowe lub kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (osoby po przebytej resekcji żołądka, osoby z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Baretta).

Przygotowanie do gastroskopii

Całe badanie zajmuje około 10 minut. Przed badaniem gardło znieczula się lignokainą. Istnieje możliwość wykonania badania w tzw. sedacji, czyli po podaniu dożylnym leków silnie uspokajających i przeciwbólowych.

 

Jak przygotować się do gastroskopii

 

Przed badaniem
Co najmniej na 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść. Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów. W dniu badania należy zażyć wszystkie zażywane regularnie leki, za wyjątkiem leków obniżających stężenie glukozy we krwi, stosowanych przez pacjentów chorych na cukrzycę. Dawkowanie tych leków powinno być zaordynowane przez lekarza kierującego na badanie.
U pacjentów ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczba krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań endoskopowych i karty informacyjne ze szpitala oraz poinformować lekarza wykonującego badanie o swoich chorobach oraz przyjmowanych lekach.

 

Po badaniu
Przez 2 godziny po badaniu nie należy nic jeść, pić oraz palić papierosów. Jeżeli stosowane były środki znieczulające i lub/nasenne istnieje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów przez 24 godziny po badaniu.