Gabinet Jurgielaniec - gastroskopia, kolonoskopia, chirurg | Kolonoskopia
16743
page,page-id-16743,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
 

Kolonoskopia

Kolonoskopia – badanie jelita grubego (okrężnicy)

Pełne badanie jelita grubego, z możliwością oceny końcowego odcinka jelita cienkiego, z pobieraniem wycinków przy podejrzeniu zapalenia, raka, z usuwaniem polipów.

Jak przeprowadzane jest badanie?

Przed badaniem konieczne jest oczyszczenie jelita z resztek pokarmowych. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego, giętkiego instrumentu długości 130-160 cm nazywanego kolonoskopem i obejrzeniu całego jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku ( kamera na końcu endoskopu ) pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w kolorowym monitorze w odpowiednim powiększeniu. Badanie ma na celu ocenę morfologiczną powierzchni błony śluzowej jelita grubego dokładniejszą niż w innych badaniach diagnostycznych. W przypadku stwierdzenia zmian patologicznych w jelicie, przy użyciu dodatkowych instrumentów w sposób bezbolesny możliwe jest pobieranie wycinków ze zmian patologicznych, usuwanie polipów i wykonywania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają uniknięcie operacji chirurgicznej.
Instrumenty służące do badań są każdorazowo dezynfekowane zgodnie z obowiązującymi standardami, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, niemniej jednak pełnego powodzenia badania, jak również absolutnego bezpieczeństwa, nie jest w stanie zagwarantować żaden lekarz. Przed każdym badaniem pacjent podpisuje świadomą zgodę na badanie.

 

Badania przeprowadzane są nowoczesnym sprzętem firmy Olympus, z torem wizyjnym, z możliwością obrazowej dokumentacji stwierdzanych zmian.

 

Warunkiem dobrego badania jest bardzo dobre przygotowanie-oczyszczenie jelita z resztek pokarmowych środkami przeczyszczającymi. Polega to na powstrzymaniu się od jedzenia i picia innych płynów niż leki przeczyszczające (Fortrans, Fleet) na 24 godziny przed badaniem bądź w innym schemacie uzgodnionym z pracownią wykonującą badanie.
Dolegliwości bólowe przy zastosowaniu właściwej techniki endoskopowej są niewielkie i krótkotrwałe, a mogące się pojawić z powodu konieczności pokonywania ostrych zagięć jelita. Dyskomfort może być spowodowany podawaniem w trakcie badania powietrza do światła jelita i dotykania końcówki aparatu do ściany jelita. W celu zmniejszenia tych odczuć rutynowo stosowane są leki poprawiając komfort badania.
Istnieje możliwość wykonania badania w znieczuleniu. Polega ono na podaniu przez lekarza anestezjologa leku dożylnego, który powoduje zaśnięcie lub głębokie uspokojenie na czas samego badania. Po znieczuleniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych co najmniej 24 godziny od badania i konieczna jest opieka osoby drugiej przy powrocie do domu.

Cel badania

• Diagnostyczny
• Terapeutyczny (zabiegowy)
• Profilaktyczny

 

Wskazania do wykonania kolonoskopii diagnostycznej
• Krwawienie z przewodu pokarmowego
• Niewyjaśniona niedokrwistość
• Podejrzenie raka jelita grubego
• Istotna biegunka o niejasnej przyczynie
• Nieswoiste zapalenia jelita grubego – diagnostyka i nadzór
• Badania przesiewowe zdrowej populacji w kierunku polipów i wczesnego raka
Wskazania do wykonania kolonoskopii zabiegowej
• Usunięcie polipów
• Hamowanie krwawień z malformacji naczyniowych, owrzodzeń, guzów
• Usuwanie ciał obcych
• Poszerzanie zwężeń

 

Jakie objawy powinny skłaniać do wykonania kolonoskopii?
• krew w stolcu lub krew utajona w kale
• utrata masy ciała
• brak apetytu bez uchwytnej przyczyny
• uporczywe parcie na stolec lub bezwiedne oddawanie stolca
• bóle w dolnej części brzucha
• przewlekłe zaparcie
• przewlekła biegunka
• zmiana wyglądu stolca

 

Ponadto badanie powinno się wykonać:
• u osób po 50 roku życia
• u osób, których krewni I stopnia lub dwóch krewnych II stopnia miało raka jelita grubego
• u osób po operacji z powodu raka jelita grubego
• u osób po polipektomii (usunięcie polipów jelita grubego)
• u osób z rodzin, gdzie występuje wrodzona polipowatość gruczolakowata lub zespół Lyncha (dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością).

Dlaczego kolonoskopia?

Kolonoskopia pozwala na wykrycie do 65-75% polipów w badaniu giętkim fiberoskopem.
Kolonoskopia obniża ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-70% w porównaniu do grupy nieobjętej badaniem.
Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym w Polsce u mężczyzn i trzecim u kobiet. Rocznie stwierdza się około 13 000 zachorowań, a w ostatnich latach zaznacza się tendencja wzrostowa. Celem badania endoskopowego jest wykrycie raka we wczesnym stadium zaawansowania, jak również wykrycie i usunięcie polipów gruczołowych (gruczolaków) uważanych za stany przedrakowe.

 

Metodami skryningu raka jelita grubego są:
1. Sigmoidoskopia
2. Kolonoskopia
3. Badanie kału na obecność krwi utajonej metodą klasyczną lub immunochemiczną
4. Wlew doodbytniczy metodą podwójnego kontrastu.

 

Niska czułość badania kału na krew utajoną wynika z faktu, że
– nie wszystkie guzy krwawią,
– zmiany krwawią okresowo,
– krew jest nierównomiernie rozmieszczona w stolcu,
– większość gruczolaków nie krwawi.

U 1-5% osób badanych w kierunku obecności krwi utajonej w kale wynik testu jest dodatni; u około 10% z nich stwierdza się raka inwazyjnego, a u 20-30% gruczolaka.

Najnowsze propozycje badań w kierunku raka jelita grubego zakładają wykonywanie testu na obecność krwi utajonej w kale co 1-2 lata oraz kolonoskopii co 5-10 lat.

Jak przygotować się do kolonoskopii

W ciągu 5 dni poprzedzających badanie nie należy spożywać surowych owoców i warzyw, zwłaszcza pestkowych(porzeczki, maliny, kiwi, truskawki, pomidory, ogórki itp.). Należy również unikać spożywania pieczywa z ziarnami, maku, tłustych mięs i wędlin, napojów gazowanych, buraków.

 

1 dzień przed terminem badania
Śniadanie powinno być lekkostrawne, nie powinno zawierać napojów gazowanych i mleka.
Około godz 14 – należy spożyć ostatni lekkostrawny posiłek np. przecedzony bulion, kisiel, budyń, jogurt..
Po godzinie 15 aż do czasu badania nie należy spożywać pokarmów. Można pić wodę, herbatę, ssać landrynki, jeść miód.

 

Kolonoskopia planowana na godziny poranne (do godz. 13)
Całe przygotowanie powinno odbyć się w godzinach popołudniowych i wieczornych dnia poprzedzającego badanie. Około godz. 15 rozpoczyna się zasadnicze przygotowanie do badania, czyli przyjmowanie preparatu o działaniu osmotycznym( np. Fortrans lub inny). 4 saszetki Fortransu należy rozpuścić w 4 litrach niegazowanej wody (1 saszetka/litr) i wypić w ciągu 4-5 godzin. Można poprawić smak roztworu preparatu schładzając płyn w lodówce lub wkraplając sok z cytryny.
Od chwili przyjmowania preparatu nie wolno nic jeść, można pić wodę niegazowaną lub słabą herbatę.

 

Kolonoskopia planowana na godziny popołudniowe (po godz. 13)
Potrzebną ilość preparatu o działaniu osmotycznym należy podzielić w taki sposób, aby 3 saszetki preparatu Fortrans rozpuszczone w 3 litrach niegazowanej wody wypić w godzinach popołudniowych i wieczornych w dniu poprzedzającym badanie, a 4 saszetkę rozpuszczoną w 1 l niegazowanej wody wypić w dniu badania rano ok. godziny 8-9.

 

W dniu badania
Jeśli kolonoskopia planowana jest na godziny popołudniowe (po godz.13), to rano w dniu badania należy rozpuścić 1 saszetkę preparatu Fortrans w 1l niegazowanej wody i wypić w tempie 1 szklanka co 15 minut.
Do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość płynów niegazowanych.
Jeśli kolonoskopia ma być wykonana w znieczuleniu ogólnym, to na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, na 6 godzin przed badaniem nie wolno także nic pić.

 

Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe lub inne leki zażywane na stałe przyjmują ich poranną dawkę. Przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego.
Osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (Wafaryna, Syncumar, Acenocumarol, Sintrom, itp.) konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.

 

Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne (Aspiryna, Acard, itp.) powinny przestać je przyjmować po uprzedniej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie tych leków.

 

Po badaniu
Po badaniu w znieczuleniu nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny.
Jeśli stosowane były leki znieczulające i/lub nasenne istnieje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez 24 godziny po badaniu.